اگر فضایی کوچک دارید که می‌خواهید آن را بزرگ‌تر نمایان کنید و یا اینکه این فضا کاربرد بیشتری داشته باشد، در اولین قدم بهتر است وسایل تزیینی غیرقابل استفاده و غیرکاربردی را جمع‌آوری کرده و آنها را دور بیندازید و یا اگر خاطره‌ای را برایتان یادآوری می‌کند، آن را درجایی مانند انبار نگهداری کنید.
▪ از رنگ‌های درخشان و روشن با ته رنگ‌های سفید که باعث بزرگ‌تر نمایان شدن فضا می‌شوند استفاده کنید.
▪ از پرده‌های ضخیم و چندلایه در این اتاق‌ها استفاده نکنید. سعی کنید پرده‌ها به رنگ روشن و تقریباً کم طرح باشند.
▪ تا آنجایی که می‌توانید از فرش، قالیچه و یا هر نوع کف‌پوش تزیینی در فضاهای کوچک استفاده نکنید، چراکه از لحاظ دید بصری موجب کوچک‌تر شدن فضا می‌شود.
▪ اگر کف‌پوش اتاق سرامیک، موکت و یا هر چیز دیگری است بهتر است که از طیف رنگ‌های روشن باشد. هرچه کف‌پوش اتاق روشن‌تر باشد به مراتب فضا بزرگ‌تر جلوه می‌کند.
▪ تا آنجا که امکان دارد از مبلمان کوچک با انحناهای بسیار و ظریف استفاده کنید چرا که این دسته از مبلمان مخصوص فضاهای کوچک هستند و آنجا را بزرگ‌تر نشان می‌دهند. استفاده از مبلمان بزرگ و کاناپه‌های بزرگ در اتاق‌های کوچک به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود..
▪ نورپردازی زیاد فضا را بزرگ‌تر ازآنچه که هست نمایان می‌کند. در ضمن با نورپردازی مناسب می‌توانید فضا را کاملاً کاربردی کنید. در فضاهای کوچک تا آنجا که امکان‌پذیر است از آباژور و نورهای موضعی کم‌نور استفاده نکنید.
▪ استفاده از وسایل تزیینی غیرضروری که کاربرد خاصی ندارند، در فضاهای کوچک به‌هیچ‌وجه مناسب نیست. اگر از آن دسته افرادی هستید که وسایل تزیینی را دوست دارید، بهتر است آنها را در کوچک‌ترین سایز انتخاب کنید و همه را روی میزی در کنار یکی از مبل‌ها قرار دهید. اگر هم علاقه‌مند به آثار هنری هستید، تابلوها را در سایزهای کوچک و تنها روی یک یا دو دیوار نصب کنید.
▪ اگر مایلید که دیوارها را با کاغذدیواری تزیین کنید، بهتر است کم طرح‌ترین و روشن‌ترینشان را انتخاب کنید. کاغذدیواری‌های پر طرح و شلوغ اتاق را تنگ و تاریک جلوه می‌دهد.

مهرنوش پاک‌اندام
منبع: روزنامه سلامت